Zmarł Kornel Morawiecki. Kim był lider Solidarności Walczącej?

Zmarł Kornel Morawiecki, ojciec urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Redakcja Informacji Polskiej składa premierowi i całej jego rodzinie kondolencje. Z uwagi na charakter naszego portalu – uzupełniającego informacje nie podawane przez media głównego nurtu – prezentujemy Państwu refleksje nad prezentowaną w mediach rządowych narracją o Kornelu Morawieckim i Solidarności Walczącej.

Kornel Morawiecki – nie był bohaterem. Szczególnie w momencie jego śmierci należy mówić o tym głośno. Był radykałem pchającym społeczeństwo ku przemocy i agresji. Jego Solidarność Walcząca chciała siłowej konfrontacji z władzą komunistyczną. Przyjmował nieskuteczne i szkodliwe dla społeczeństwa metody działania. Był człowiekiem niewątpliwie wysokiej odwagi osobistej i tego mu nie można odmówić.

Jednak, czy osobista odwaga wystarczy do tego, żeby kogoś hołubić i wynosić ponad innych ludzi? Kornel Morawiecki uległ prostej emocji – rewanżyzmu i odwetu. Wbrew Solidarności, która widziała w swoich przeciwnikach politycznych, a nawet wrogach politycznych ludzi. On i znacząca część jego popleczników odrzucali podstawowe humanistyczne wartości i chcieli iść na prostą wojnę. Ograniczani wyłącznie instynktem własnego przetrwania. Teraz legenduje się go, jako symbol zgody narodowej?

Z lekceważeniem podchodził do prawa, które jest i musi być fundamentem społecznego konsensu. Kornel Morawiecki był człowiekiem, który w innych okolicznościach mógł być zwykłym watażką, był człowiekiem dużych emocji, z pewnym takim – można by to nazwać, rysem narcystycznym. Jego rzekome bohaterstwo jest niczym wobec przywódców prawdziwej Solidarności, którzy musieli dawać odpór komunistom z jednej strony, a z drugiej strony tonować swoich ludzi, żeby nie doszło do rozlewu krwi.

To wymaga prawdziwej, rozsądnej odwagi, która uzupełniona jest również o rzecz fundamentalną dla naszej opartej o chrześcijańskie korzenie cywilizacji – miłość do bliźniego, której Kornelowi Morawieckiemu często brakowało. Warto również pamiętać o tym, że marszałek senior Senatu Kornel Morawiecki, jak każdy skrajnie prawicowy polityk miał swoją specyficzną wizję „zgody narodowej”, która polegała mniej więcej na wyeliminowaniu z życia politycznego tych, którzy prezentowali inne podejście do państwa oraz ludzi PZPR-u po ’89 roku od niego.

Jak większość skrajnie prawicowych polityków dziwnym trafem nie widział niczego złego w referendum na Krymie i nie dostrzegał problemów z demokracją w Rosji. Dlatego narracja TVP o „bohaterze” jest nadużyciem, nadawanie mu ulicy we Wrocławiu jest moim zdaniem niewłaściwe. Śmierć nie jest powodem do tego, aby zapomnieć o szkodliwych konsekwencjach jego działalności politycznej, w szczególności po 25 październiku 2015 roku. Oczywiście, po ludzku należy mu oddać szacunek. Dla jego rodziny to musi być ogromna strata. Tego po ludzku należy współczuć i mieć nadzieję, że po śmierci odnalazł spokój, którego chyba nigdy nie zaznał za życia.

Paweł Skała-Piękoś

One thought on “Zmarł Kornel Morawiecki. Kim był lider Solidarności Walczącej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *