Morawiecki i Duda okłamali frankowiczów. Nie opłacała im się pomoc?

Dlaczego PiS nie spełnił obietnicy wyborczej danej frankowiczom? Partia rządząca nie tylko zignorowała potrzeby tej grupy społecznej, tak jak lekarzy rezydentów, rodziców osób niepełnosprawnych czy nauczycieli, ale też złamała dane słowo. Prezydent Duda podczas debaty wyborczej wyróżnił się właśnie obietnicą pomocy frankowiczom, wielu Polaków zagłosowało na niego z tego powodu. PiS poszedł jednak w drugą stronę, drugim premierem tego rządu został znany bankowiec, Morawiecki. Wszystko wskazuje na to, że Morawiecki także okłamał frankowiczów.

„Frankowicze będą musieli sami dochodzić swoich praw”

Jarosław Kaczyński 2017 r.

Pomimo obietnic, Jarosław Kaczyński osobiście oświadczył, że PiS nie zamierza ingerować w konflikt banków z frankowiczami. Po jego wypowiedzi, co do nie angażowania się w spór akcje banków wystrzeliły. Morawiecki, wówczas minister finansów, posiadał wówczas ponad 13 tys. akcji Banku BZ WBK, w którym wcześniej pracował. W ciągu trzech godzin po wypowiedzi Kaczyńskiego wartość jego akcji wzrosła o 200 tys. zł.

Ten szybki zarobek spotkał sie z ostrą krytyką społeczną. Dlatego Morawiecki oświadczył pół roku później, że zamraża swój portfel akcji, nie pozbył się ich jednak. Dodatkowo oświadczył, że jego bank (BZ WBK) nie udzialał kredytów frankowych. Słowa te wywołały złość działaczy stowarzyszeń frankowiczów, Morawiecki bowiem minął się z prawdą.

„Denerwuje mnie to, że Morawiecki kłamie, głównie w sprawie kredytów BZ WBK”

Barbara Husiew, wiceprezes Stop Bankowemu Bezprawiu

Jak poinformowała Barabara Husiew, czołowa aktywistka ruchu frankowiczów – osobiście wzięła kredyt frankowy w Banku BZ WBK, kiedy jego prezesem był Mateusz Morawiecki. Morawiecki okłamał więc frankowiczów, podobnie jak Prezydent Duda. Teraz z pomocą przyszedł im Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tej samej Unii, którą Duda nazwał „wyimaginowaną wspólnotą”.

One thought on “Morawiecki i Duda okłamali frankowiczów. Nie opłacała im się pomoc?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *