Opozycja wygrała, ale nie będzie rządzić. Czy przejmie Senat?

Zjednoczona Prawica dostaje premię za jednolitość i będzie rządzić, ale opozycja także zyskała.. na starcie z trzech różnych list wyborczych. To koniec duopolu PO – PiS. Według wyników exit poll podanych przez IPSOS na PiS zagłosowało ogólnie 43,6% wyborców, a na Koalicję Obywatelską, Polską i Lewicę głosowało w sumie 48,9% Polaków. Opozycja obroniła Konstytucję, PiS nawet z Konfederacją nie będzie mógł jej zmienić. System D’Hondta premiuje jednak zwycięski komitet, PiS według pierwszych wyników otrzyma ponad połowę miejsc w Sejmie.

Wygrała demokracja

Zwyciężyła demokracja, według IPSOS frekwencja w wyborach wyniosła 61%. Oznacza to, że do wyborów zmobilizowało się ponad 18 milionów Polaków. Zwolennicy wszystkich pięciu ogólnokrajowych komitetów znajdą swoich reprezentantów w Sejmie. Bez reprezentacji według exit poll ma pozostać jedynie 1,1% głosujących, to podstawowa różnica z wynikami z 2015 roku.

Niektóre sondaże przedwyborcze dawały PiS o wiele wyższą wygraną, Jarosław Kaczyński zapowiadał zmiany w Konstytucji. Przy podziale mandatów zgodnie z wynikami podanymi przez IPSOS, Kaczyński nie ma szans na większość konstytucyjną.

Obrona Częstochowy

To była brudna kampania, wielokrotnie łamano prawo wyborcze, Minister Michał Dworczyk rozdawał ulotki podczas ciszy wyborczej, TVP przegrało kilka procesów w trybie wyborczym z Koalicją Obywatelską i Konfederacją. Telewizja Jacka Kurskiego zignorowała część postanowień sądu, stając ponad prawem nie publikowała przeprosin za szerzenie nieprawdziwych informacji. PiS oparł swoją komunikację na podżeganiu do postaw negatywnych wobec osób LGBT i identyfikowaniu ich z opozycją.

I tak od północy? Radio Szczecin nie tylko kłamie, ale robi to w ciszy wyborczej. Zawiadomiliśmy policję i @PanstwKomWyb co jeszcze mam do cholery zrobić, żeby tym kłamcom zabronić łamać prawo? Nawet media nie chcą o tym informować bo boja się złamania ciszy. Czuje się bezsilny.

Opublikowany przez Sławomir Nitras Sobota, 12 października 2019
prorządowe media nie stosowały się do postanowień sądów i szerzyły nieprawdziwe informacje w trakcie kampanii

Właściwe otwarcie kampanii rządu miało miejsce na Jasnej Górze, podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Biskupi Dec i Frankowski wzywali do walki z „ideolgią gejów, lesbijek, osób transseksualnych i biseksualnych”, o walce mówił też premier Morawiecki. Porównywali tą bliżej nie sprecyzowaną ideologię do najgorszych historycznych zagrożeń dla Polski, w tym szwedzkiego potopu. Szczucie na osoby LGBT zarzucił dziennikarzom TVP Rafał Lipski, kandydat Koalicji Obywatelskiej został za to wyrzucony ze studia TVP info.

Wobec takiego przekazu rządu, na korzyść opozycji zadziałał pluralistyczny podział na centrowy blok Koalicji Obywatelskiej, centroprawicową Koalicję Polską i blok lewicowy. Pomimo zaangażowania Kościoła i rządowych mediów nagonka nie odniosła takiego skutku jak w wyborach do europarlamentu. Biorąc pod uwagę frekwencje, opozycji udało się zmobilizować zarówno prawicowych jak i lewicowych wyborców. Na opozycję zagłosowało więcej wyborców niż w poprzednich wyborach i więcej wyborców niż zagłosowało na PiS.

Koalicja Obywatelska, Polska i Lewica zdobyły więcej głosów
od PiS w jedenastu województwach

Co z Senatem?

Dla wyborów do Senatu nie przeprowadza się badań exit poll. Dlatego w kwestii podziału mandatów w wyższej izbie parlamentu musimy poczekać do oficjalnych wyników. W większości okręgów opozycja wystawiła wspólnego kandydata. Łącząc wyniki komitetów KO, PSL i SLD – opozycja wygrała w jedenastu województwach z PiSem i w dziewięciu z PiSem i Konfederacją. Bazując na wynikach exit poll jest realna szansa na to, że PiS straci większość w Senacie.

Maks Wudecki

One thought on “Opozycja wygrała, ale nie będzie rządzić. Czy przejmie Senat?”

  1. KONFEDERACJA NIE WEJDZIE W KOALICJE Z PISEM!!!!!
    Oni z nikim nie wejda, bo nikt nie chce zniesc calego socjalizmu, ktory oni chca zniesc!!!!
    A PiS to lewusy a nie prawica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *